⬆️ Zwycięzcy w kategorii Innowacji Wyszukiwania

    Wyślij zapytanie
    i otrzymaj ofertę

    Wyślij zapytanie
    i otrzymaj ofertę

    Zwiększenie liczby konwersji dla kierunku proktologicznego

    Author
    Author: Maryna Pylaeva
    Specjaliści PPC
    Reviewer
    Kierownik departamentu reklamy kontekstowej
    2022-06-07

    Klient

    Centrum medyczne "Klinika Dobrogo Doktora", wktóre znajduje się w dzielnicy mieszkaniowej Kijowa. Świadczy następujące usługi:

    Grupa docelowa klienta:

    Czas pracy:

    Nasze zadanie:

    Zadaniem w ramach pierwszego etapu współpracy było zapewnienie regularnych wizyt pacjentów u lekarzy proktologów.

    Wstęp

    Podczas gdy rozpoczynaliśmy naszą współpracę, klient posiadał już doświadczenie przeprowadzonych kampanii reklamowych w Google, których celem była promocja kierunku proktologicznego, a kampanie te przygotowane były na wystarczająco dobrym poziomie. Aczkolwiek, nadal nie przynosiły oczekiwanych rezultatów.

    Od 11.01.2021 do 10.06.2021. klient uzyskał jedynie 53,5 konwersji.

    Optymalizacja i dostosowanie w ramach pierwszego etapu

    Po przeprowadzeniu audytu na koncie reklamowym, doszliśmy do wniosku, że niska wydajność obranej strategii dotyczącej pozyskania maksymalizacji liczby konwersji wynikała z kilku czynników:

    Zdecydowaliśmy się na podzielenie wszystkich usług związanych z proktologią na dwie grupy pod względem marginalności:

    Ponadto, miało miejsce uruchomienie reklam dla zapytań markowych i ogólnych w celu zwiększenia odwiedzin w centrum medycznym.

    Wybraliśmy strategię „Target Impression Share” w celu promowania, choć wybór ten nie wydawał się zbyt oczywisty na pierwszy rzut oka.

    Dzięki pomocy Google Ads dowiadujemy się, że:

    „Target Impression Share może być strategią użyteczną dla kampanii wykorzystujących pojęcia branżowe. Przykładowo, powiedzmy, że chcesz pokazywać swoją reklamę przez 100% czasu, kiedy użytkownik wyszukuje Twoją markę. Możesz ustawić wskaźnik Target Impression Share na 100%, a wówczas system będzie starał się pokazać Twoją reklamę 100% aukcji w tej kampanii. Strategia doboru stawek również może być przydatna w zakresie zwiększania świadomości Twojej marki”.

    Może się zatem wydawać, że tego typu strategia w ogólne nie pokrywa się z celami naszego klienta. Mimo to, w tym konkretnym przypadku strategia ta ma kilka zalet:

    W trakcie trwania pierwszego miesiąca pracy otrzymanych zostało 29 konwersji w zakresie kierunku proktologicznego oraz 24 konwersji dla zapytań markowych.

    Po upływie dwóch miesięcy testowania i optymalizacji średni koszt konwersji w ramach kampanii reklamowej dla zabiegów chirurgicznych nadal pozostawał zbyt wysoki (1552,09 UAH / ok. 172,55 PLN), więc zdecydowano o jej zawieszeniu.

    Ważnym krokiem w pracy z klientem było określenie subtelności oraz cech interakcji z docelowymi odbiorcami dla tego tematu tabu na Ukrainie. Przeprowadzono monitoring forów medycznych i stron internetowych. Kluczowym punktem było odkrycie, że potencjalni pacjenci nie spieszą się z wizytą u proktologa i mogą odkładać wizytę na lata. W związku z tym lejek sprzedażowy jest tutaj znacznie dłuższy w porównaniu np. z terapią czy stomatologią. W związku z tym konieczna jest interakcja z potencjalnym klientem na różnych etapach podejmowania decyzji.

    W tym celu kampanie reklamowe uruchomiono w Google Display Network.

    Celowanie w grupy docelowe remarketingu w Google Ads w zakresie tematów medycznych było ograniczone. Dlatego też celowo zebraliśmy grupy odbiorców (na podstawie analizy zapytań w wyszukiwarce oraz witryn konkurentów), jak również odbiorców wśród odwiedzających narażonych na komplikacje proktologiczne (jak np. ciąża).

    Reklamy w Display Network zaowocowały dobrym wzrostem ruchu i konwersji, ale na przestrzeni czasu efektywność Google Ads spadła z powodu ograniczeń firmy Google w zakresie reklamowania usług medycznych i stałego odrzucania indywidualnych reklam.

    W kolejnych okresach obsługi i optymalizacji poddano testom uruchomienie następujących kampanii reklamowych:

    Podczas każdego okresu obsługi technicznej przeprowadzone zostały regularne zadania optymalizacyjne:

    Rezultaty promowania w Google Ads:

    Okres Kliknięcia Wyświetlenia Średnie CPC Koszty Konwersje Kosz konwersji
    11.08.2021 - 10.01.2022

    10 156

    690 786

    5,54 UAH

    56 224,75 UAH

    142,3

    395,11 UAH

    11.01. 2021 - 10.06.2021

    1 232

    24 273

    16,89 UAH

    20 804,22 UAH

    53,5

    388,86 UAH

    Ponadto w okresie pracy od 11.08.2021 do 10.01.2022 liczba odwiedzających proktologiczną stronę landing page spadła o 419,87%. Spadek współczynnika konwersji wynika z uruchomienia kampanii reklamowych w sieci reklamowej.

    Z powodu rozpoczęcia wojny na Ukrainie projekt został zawieszony.

    Reklamy w sieciach społecznościowych

    W celu interakcji z potencjalnymi klientami na wszystkich etapach podejmowania decyzji, a także zaangażowania nowych odbiorców użytkowników, zdecydowano się na uruchomienie kampanii reklamowych w sieciach społecznościowych (Meta).

    Podczas tworzenia ukierunkowanych reklam dla kierunku proktologii przetestowano trzy grupy docelowe. Ponieważ niemożliwe jest ukierunkowanie zainteresowań na tematy medyczne, wybraliśmy następujące rodzaje aktywności najbardziej podatne na powikłania proktologiczne:

    W wyniku przeprowadzonych testów najlepiej sprawdziła się grupa odbiorców reprezentująca siedzący tryb życia.

    Sieci społecznościowe (Meta) nie mają zakazu promowania tematów medycznych, jednak istnieje wiele ograniczeń mających na celu ochronę prywatności użytkowników. Z tego powodu kreacje i reklamy powinny być możliwie jak najbardziej neutralne, żeby uniknąć zablokowania konta.

    Przygotowano następujące kampanie reklamowe:

    Cel wysyłania wiadomości przy pomocy Messengera udowodnił dobrą wydajność: w ciągu 2 miesięcy uzyskano 80 zapytań za średnią cenę 7 USD.

    Jednakże na początkowym etapie prawie wszystkie odwołania nie przekształcały się w pacjentów kliniki. Przeanalizowano komunikację menedżerów kliniki z odwiedzającymi przy pomocy komunikatora, a następnie zidentyfikowano następujące cechy importu:

    Przekazano następujące rekomendacje:

    Podsumowanie

    W rezultacie prac z kontem Google Ads udało nam się osiągnąć następujące rezultaty:

    Jako rezultat promowania w mediach społecznościowych Meta na przestrzeni 2 miesięcy pracy osiągnięto następujące kwestie:

    Ogólnie rzecz biorąc, tematy medyczne wymagają specjalnej uwagi w kontekście promocji ze względu na wiele ograniczeń. W przypadku proktologii, dochodzi do tego związane z konsultacjami z lekarzem brak zaufania i wygody wśród pacjentów, co znacznie wydłuża czas podjęcia decyzji. Dlatego też ważne jest:

    Narzędzia Google Ads wykorzystane w ramach projektu:

    Rodzaje kampanii reklamowych:

    Strategie doboru stawek:

    Narzędzia Meta użyte w tym projekcie:

    Rodzaje kampanii reklamowych:

    Uczestnicy projektu:

    Managerowie projektu: Yulia Myrna, Oleksandra Nesina

    Specjaliści PPC: Oleksandr Shylin, Maryna Pylaeva

    Kierownik departamentu reklamy kontekstowej: Halyna Lyman

      Aweb sp. z o.o.
      Domaniewska 37 M2.43
      02-672 Warszawa, PL